Chyba v komunikaci

14.12.2022

Komunikace ovšem mohou být různé, některé i velmi příjemné, ale ty si nechme na pak, teď se nacházíme ve fejetonu, tím pádem jde výhradně o komunikaci slovní. Ne neodcházejte ještě, vím, že ta další komunikace je záživnější, ale vězte, že společným jmenovatelem obou je jazyk a na počátku bylo slovo, takže i když se teď chcete líbat, stejně před tím budete muset něco říct.

Dneska je v módě, říkat věci do telefonu, odpadají chyby v nonverbální komunikaci a domluvit si schůzku je snazší. Třeba:

"Co kdybychom se sešli o půl páté?"
"O půl páté nemůžu, to budu ve Vaňkovce."
"Tak v pět?"
"V pět to asi nestihnu."
"Tak o něco později?"
"Hm. Ano. Možná někdy později."
"Tak kdy?!"
"Já musím napřed do Zary, Calzedonie, Bershky a Mohita.
- chvíle pauzy než vám dojde, že jde o obchody.
"Aha, a kdy to tak asi budeš mít hotové?"
"Já nevím, to záleží na tom_" a následuje sáhodlouhé líčení sortimentu v těch obchodech.

Jestli se ti dva sejdou, záleží na tom, jestli On projeví nevšední zájem nějakou součástku dámské garderoby si prohlédnout. Vůbec nevadí, že až doposud si myslel, že Kardigan je čaroděj z hor tichého hromu. Ona mu ráda ten propínací svetřík ukáže.

Jenže neprojevil. Tvrdošíjně se dožadoval určení místa a času. Takže nikdy. A nikde. Přitom místo Ona určila hned první větou. Potom On ovšem učinil chybu v komunikaci. Ženám vůbec nejde o to, o čem je řeč, ale o komunikaci jako takovou. Kdyby si sjednávala schůzku s kamarádkou na kafe, vypadalo by to takhle:

"Co kdybychom se sešli o půl páté?"
"O půl páté nemůžu, to budu ve Vaňkovce."
"Jéé, co tam budeš dělat?"
"Já nevím, to záleží na tom -" a následuje sáhodlouhé líčení sortimentu v obchodech.
"Já tam byla včera a -" a následuje sáhodlouhé líčení sortimentu v obchodech.

Vidíte. Ženy jsou mírumilovná a nezáludná stvoření. Stačí komunikovat na zvolené téma a chybu v komunikaci neuděláte. Hlavně nezapomeňte, že téma volí Ony. Co? Že nevíte, co je to paleto? A nepoznáte rozdíl mezi pulovrem a pletenou blůzkou? Od toho je to Ona, aby vám to řekla. A když budete navíc vědět, že Bolero není skladba od Ravela, ale krátký dámský kabátek, tak jí tím, tak vyrazíte dech, že dojde i na to líbání.

Muži jsou mnohem horší. Urputně trvají na jasných pojmech, exaktních vyjádřeních, logické stavbě vět. Výsledkem je monokl pod okem, neuspokojivý výsledek firmy, ozbrojený konflikt v - dosaďte si stát podle vašeho vkusu. Samozřejmě - může za to chyba v komunikaci. V takovém případě se chyba opraví a vymění se hlavní manažeři a generálové.

K omluvě nedochází. My muži jsme na to příliš hrdí. Ostatně, není se komu omlouvat. Vojíni padli a zaměstnanci už byli propuštěni. A to je ta chyba v komunikaci, která se ihned přizná a hlavní manažer musí odejit jen s jedenácti měsíčními platy. Vykřikuje, že ve smlouvě měl třináct a ten služební bavorák mu taky měl zůstat, ale je to už stejně ojetina, tak se s ním zalkněte.

To všechno je jasné a logické. Nechápu jen, proč se u toho někdo tak vzteká. Já, kdyby mě dal někdo jedenáct platů, klidně bych se sbalil a odešel. A bavoráka bych si dal na oslavu v nejbližší hospodě.

Zde měl být konec. Jenže došlo k chybě v komunikaci. Někde mezi jedničkou a nulou. Křemíkové bytosti chyby v komunikaci řeší jako ženy. Sveřepě mlčí. A ještě u toho zčernají. To mě tak rozčílilo, že jsem vyhodil křemíkovou bytost z okna.

Takže na shledanou po Vánocích, pokud mi Ježíšek přinese novou křemíkovou bytost. Nebo, jestli se vám nechce čekat, přijďte  příští středu na autorské čtení.

Copyright © 2018 | Martin Brož
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky